Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Šta sada?

Komentari (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 20 april 2009 19:54
Jovan G
Prenošenje nadležnosti sa države na 1/4 države nema mnogo veze sa decentralizacijom. To je samo stvaranje konkurentne države, što je uostalom i bio cilj hrvatskih i slovenačkih zločinaca.

Broj administrativnih oblasti država EU: Švedska 21, Finska 6, Španija 17, Slovenija 8, Slovačka 8, Rumunija 41, Portugalija 18, Poljska 16, Holandija 12, Litvanija 10, Latvija 26, Estonija 15, Italija 20, Irska 26, Mađarska 19, Grčka 13, Nemačka 16, Francuska 26, Danska 5, Češka 13, Bugarska 28 i Austrija 9. Izostavljene su višenacionalne : Velika Britanija, Belgija, Kipar i mini-države: Malta i Luksemburg. (Izvor: Wikipedia)

Malo o dve zemlje sa ekstremno malim brojem oblasti. U Danskoj je 2007. tradicionalna podela na 13 oblasti zamenjena novom na 5, ali sa značajno smanjenim ovlašćenjima oblasti. Dve partije sa oko 25% glasova (2007.) imaju u programu ukidanje oblasti. U Finskoj je 1997. stara podela na 12 oblasti zamnjena novom na 6 koja više ne prati jezičke i kulturne granice, a za 2010. je predviđeno ukidanje oblasti. Može se zaključiti da je u oba slučaja smanjenje broja oblasti deo procesa ukidanja srednjeg nivoa vlasti. Uporedi: titoistički mit o regionalizaciji kao europskom procesu.

Inače, ono ruglo na Dedinju još uvek stoji.
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 20 april 2009 23:39
Miloš
Regionalizacija je zgodan instrument manipulacije. Kada pogledamo ponuđena rešenja videćemo da ona imaju za cilj atomizaciju Srbije na račun efikasnosti većih sistema neprimerenim rešenjima.
Statut Vojvodine verovatno neće proći ali će zato Zakon o regionalnom razvoju proći koji je još opasniji za dalji razvoj Srbije i koji će po svemu sudeći podastaći neravnomernost regionalnog razvoja jer njime se podstiče stvaranje novih političkih i administratvnih struktura koje objektivno sada nemaju šta da rade a u uslovime SEK-e biće dodatni teret na privredu.
Mislim da će Dinkić onih 500 radnika MERR-a koje će otpustiti zaposliti u novim regionalnim administratvnim strukturama, plus još 500.
Normalno sve to po partijskom ključu jer su planovi da G17plus preuzme kompletnu kontrolu nad polugama razvoja (i zasada im dobro ide a partneri u vlasti nisu ni svesni šta se dešava a opozicija ćuti i čeka da se javi nekim saopštenjem kada bude kasno.).
Umesto da idemo na funcionalne regione koje određuje efikasnost i efektivnost uspostavljenih administrativnih struktura (problemi diktiraju kako će se region konstituisati a ne političke strukture) mi formiramo administrativne regione za sve i svašta i normalno imaćemo skupu i neefikasnu državu.
Funkcionalni regioni se obično ne poklapaju sa administrativnim (u smislu političkih) regionima već imaju svoju logiku da olakšavaju i čine racionalnijim rešavanje problema u nekim oblastima (obrazovanje, transport, turizam, poljoprivreda, vodprivreda, itd).
Funkcionalne regione diktira problem i situacija na terenu uz koncentraciju kapaciteta pojedinih lokalnih samouprava koje same ne mogu da reše neki problem ili grupu problema.
U suštini mi imamo instrumente za regionalne projekte (funkcionalne regione) ali ih jednostavno ne koristimo iz raznih razloga (nesposobnost političara da se dogovore, nepostojanje kritične mase obučenih projekt i program menadžera, itd.).
Preporuke:
0
0
3 utorak, 21 april 2009 14:09
komentator bg
Bravo za Milošev komentar! Zakon o regionalnom razvoju koji će stvoriti nekakvo novo telo za regionalni razvoj, na čijem će čelu biti Dinkić i ostali ministri iz G17, a čija će ovlašćenja biti skoro jednaka vladinim, je izuzetno štetan. S obzirom da je bilo mnogo tekstova na NSPM o statutu Vojvodine, koji za sad nije prošao, pozivam redakciju da se pozabavi i ovim još opasnijim Dinkićevim zakonom. Kvalitetan predlog neophodne regionalizacije (makar to bili postojeći okruzi sa većim ovlašćenjima) bi takođe bio značajan doprinos borbi za stvaranje jače države.

Ukazao bih na još jednu stvar. U okviru mera štednje, republička vlada je značajno smanjila sradstva koja daje lokalnoj upravi. Međutim, sredstva koja država daje pokrajinskoj administraciji Vojvodine nisu smanjena uopšte. Tako su sada davanja svim opštinama ukupno oko 20 milijardi dinara, i gotovo su jednaka sredstvima koja idu Pajtićevoj administraciji (čije su nadležnosti trenutno inače mizerne u poređenju sa opštinama, o broju zaposlenih da ne govorim). Tako da iako statut trenutno nije prošao, pare namenjene Pajtiću jesu. Naše pare, nas koji plaćamo poreze.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 22 april 2009 09:26
Federalizacija
Statut je pokušaj da se Srbiji navuće federalistička omča na vrat a posle da nam je Bog na pomoći što se tiće budućnosti države.Naravno ne treba biti veliki pravnik te uoćiti da se radi o protivustavnom aktu ali je interesantno da vojvođanski separatisti(uglavnom srpski karijeristi i recidivi komunističko-boljevičke bulumente) permanentnom zamenom teza pokušavaju pod geslom evropeizacija,demokratizacija i druge floskule žele da na mala vrata uvedu Srbiju u crnogorski separatistički scenario,statut je prelazno rešenje do države.Srbiji zaista treba decentralizacija i to funkcionalna,dakle primenom evropske povelje o lokalnoj samoupravi gde je jasno definisano(prošireno) pravo i obaveze lokalne samouprave a zašto ne i regiona ako se postigne konsenzus u Srbiji.Asimetrićnost koja je prisutna sa sadašjnjim statusom Vojvodine nema nikakvog opravdanja za ovakvu teritorijalnu organizaciju države.Vojvođanski separatisti(postoje identifikovani centri separatizma) sofističkim tumaćenjem decentralizacije i demokratizacije žele da dovrše atomizaciju srpskog nacionalnog korpusa a onda i disoluciju tog dela Srbije.Pitam eminentne pravnike i intelektualce da li je istina da će pokrenuti krivično gonjenje autore statuta(elemenata za to ima na pretek) a što bi svaki patriota pozdravio,vreme je za akciju.Pozdrav gospodi Vukadinoviću,Antoniću i ostalim koji su prozreli namere separatista!
Preporuke:
0
0
5 sreda, 22 april 2009 20:26
zoran
Po meni Federalizacija je jedini put za Srbiju.Jer je nelogično da građani Vojvodine imaju svoje predstavnike u srpskom i vojvođanskom Parlamentu,a građani opet takozvane uže Srbije samo predstavnoke u srpskom Parlamentu gde ima i predstavnika Vojvodine.Da se odmah razumemo ja nemam ništa protiv vojvođana iako na RTV1 često se čuje od njihovih političara -kupujmo domaće-vojvođansko.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner